Report: Dub Inc v Bratislave (Paradise Tour)

V priestoroch bratislavského Ateliéru Babylon sa 9. mája uskutočnila dlhoočakávaná udalosť, zastrešovaná organizátormi Uprising festivalu, na ktorej odohrala koncert namakaná francúzska kapelka Dub Inc. Na francúzskej aj svetovej reggae scéne má nenahraditeľné zastúpenie a teší sa vysokej obľúbenosti. Chlapci poctili Bratislavu svojou návštevou už tretíkrát a tak ako to oni vedia, navodili nezabudnuteľnú atmosféru a rozbláznili celý dav svojich fanúšikov.

V rámci európskeho Paradise tour nám prišli predstaviť svoj najnovší, rovnomenný album, ktorý vyšiel v októbri minulého roku ( v poradí piaty; okrem nich majú na konte ešte jeden live album a dve EP-čka).

Brány Babylonu sa o pol ôsmej otvorili a odvtedy sa ulička pred klubom zmenila na útočisko nedočkavých fanúšikov. Ako local support o 21:00 otvorila program obľúbená slovenská kapela Medial Banana. Zahrali prevažne vecičky z Uplifted albumu; počuli sme aj dve nové, zatiaľ nezverejnené pesničky (veľmi dobré, už sa na nich teším), fanúšikov potešili mnohými známymi hitmi, ktoré publikom spievalo spolu s nimi. Príjemným spestrením bolo aj sólo klávesáka /Lukáša Minaříka/ na melodike. Banáni pozitívne naladili, roztancovali a rozkričali dav a pripravili ho na zlatý klinec večera.Medial Banana

Dub Inc (prišli v zložení: Hakin Bouchkour Meridja a Aurelien Komlan Zohou /speváci/, Jéremie Grégeois /gitara/, Moritz von Korff /basgitara/, Idir Derdiche /klávesy/ a Grégory Zigo Mavridorakis /bubny/) začali takmer presne o 22:00. Keď sa kapelka rozbehla, mnohí už nedočkavo čakali; tí čo sa osviežovali na čerstvom vzduchu sa okamžite začali tlačiť dnu a v priebehu krátkej chvíle zaplnili celý priestor pod pódiom aj na balkóne.
Prvá pesnička, Tous ce qu´ils veulent /Všetko čo chcú oni/, veľký hit z albumu Hors Controle, a príchod spevákov na stage boli sprevádzané ováciami a potleskom. Bouchkour, nás počas celého koncertu držal v senzácii, burcoval a skvelo navádzal na spoluprácu. S Komlanom tvoria skvele zohranú dvojku, tvoriacu trefné a chytľavé texty na energické a melodické rytmy.
Kapela pôsobí na scéne už 17 rokov, preto je aj výborne zohratá, prechody medzi jednotlivými pesničkami boli svižné a ladné, nechýbala ani perfektná spolupráca s publikom, spoločné skákanie natlačených fanúšikov tesne na seba a “show mi di lighta”.

Speváci vo svojich textoch spájajú chytľavé melódie reggae, dubu, dancehallu, ska a hip hopu v anglickom, francúzskom a arabskom jazyku. Ja sama som bola prekvapená z toho, koľko ľudí ovládalo všetky texty a spievali ich spolu s kapelou.

Dub Inc 03

Počas dvojhodinového koncertu nám Dub Inc zahrali striedajúc nové a staršie počiny, hlavne pesničky z nového albumu, najväčší úspech zožali hneď prvou Chacque nouvelle page, a ďalšími: Partout dans ce monde, Paradise, Better run, Méttisage. Pieseň, ktorá roztancovala celé publikum a nenechala ho kamenne stáť bola Il faut qu´on ose /Treba sa odvážiť/ spievaná v sprievode akordeóna. Nezabudnem ani na My freestyle, vtedy sme všetci skákali a spievali spolu. Po koncerte si fanúšikovia hlasne vykričali návrat kapely skandovaním po ktorom chlapci odohrali ešte ďalšiu polhodinu. Koncert zakončili najznámejším hitom Rude boy, ktorý spievali úplne všetci, vtedy ma už kamarát vyhadzoval do vzduchu a určite som nebola jediná najšťastnejšia v Babylone. Celkový dojem hodnotím na jedničku, jediné čo som si zabudla doniesť bol uteráčik, ktorý však vo vzduchu nechýbal Bouchkourovi ani Komlanovi.

Dub Inc 02

DUB INC

Tým, čo hudby nestačilo (a bolo ich dosť) sa presunuli do Re:fresh clubu, kde sa o after party postaral Fayah soundsoundsystem v zložení Pokyman & ShabbaKong až do skorého rána. Pri odchode som si všimla, že Dub Inc ostali až do konca a ďakujú za skvelú zábavu atmosféru. Na Slovensku sa im určite páčilo, a tešíme sa na ich ďalšiu návštevu.

fotky: Gaspo Photography

autor: (zugrée)

Share Button
(Visited 115 times, 1 visits today)
Avatar
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

1 month ago

Reggae Callin'

Buju Banton odohral pred pár dňami prvý koncert po 10 rokoch. Jamajka ho privítala vo veľkom! Toto je plný National Stadium v Kingstone 🔥

Trúfne si niekto odhadnúť koľko ľudí? Bol tam aj niekto zo Slovenska?
...

View on Facebook