Dnes slávime International REGGAE DAY!

Prvý prázdninový deň patrí práve tomuto krásnemu sviatku: International reggae day je deň, kedy sa celý svet milovníkov tohto krásneho žánru pripojí k Jamajčanom a patrične ho oslávi. Na jeho počesť sa chystajú rôzne akcie, relácie v rádiu a televízii; rôzne eventy; no a za ten najväčší môžeme pokladať International Reggae Day Festival. Oficiálny event, ktorý bude trvať 24 hodín sa uskutoční v domovskej krajine reggae, v Kingstone na Jamajke a predstaví sa na ňom mnoho lokálnych aj zahraničných interpretov.

ird_banner

Celé to začala dáma menom Andrea Davis. Jej cieľom je predstaviť ľuďom kvalitnú a hlavne pozitívnu stránku hudby. Odvoláva sa na rádiá (a to čo v  nich môžeme počuť) a kritizuje ich zameranie na tzv. gangstersky orientované piesne. Práve týmto projektom chce poukázať na pozitívnu stránku hudobnej produkcie na Jamajke. Prvý ročník medzinárodného dňa reggae bol v roku 1994 a odvtedy sa rýchlo rozrastá. Jeho cieľom je pôsobiť nielen v médiach na Jamajke, ale aj celosvetovo. Tento rok očakávajú vyše 100 miliónov poslucháčov, tak neváhaj a patri medzi nich: youtube stream alebo stream na oficiálnej stránke festivalu.

Pre vás sme si na dnes taktiež niečo pripravili: malú výberovku 12 šlágrov (novinky aj starinky) na spríjemnenie dnešného dňa. Enjoy!

Keďže International Reggae Day Festival je venovaný oslave všetkého dobrého, čo na Jamajke je a čo z nej vyšlo, a hlavne Jamajčanom, ktorí nám vlastne priniesli prvý celosvetovo rozšírený žáner a spolu s ním aj veľkú hviezdu, Boba Marleyho, práve ktorému venujeme prvý track. Jeho “Roots Rock Reggae”, hitovku z roku 1976 z albumu Rastaman Vibration, pozná a spieva celý svet.

Anthony B a jeho hit “World a Reggae Music”, originálne nasamplované v roku 2005 z ronomennej piesne Ini Kamozeho.

Tretiu fajnotku nám zanechal aj Randy Valentine pod názvom “Sweet Reggae Music”, čerstvo novú z nedávno releasnutého EP-čka.

V dnešnej výberovke našla zastúpenie aj domáca scéna. Chalani z Medial Banana a ich asi najznámejší track “Reggae Muzika” ešte z prvého EP-čka Naturally Lifted.

“Flash your lighters if you love music, keep on skanking if you love reggae music, everybody if you love reggae music, buss a blank!” Veľká to pesnička, “Sweet Reggae Music”  na štýl “back to the roots” od mladého Delly Ranksa, v klipe má aj Yellowmana, čekuj ak si ešte nevidel!

Raz sa Boba Marleyho spýtali, ktorú pesničku by rád napísal a naspieval on sám. Jeho odpoveď bola: Zap Pow“This s Reggae Music“.

Rumunský singjay One Lion pred pár mesiacmi vydal štvrté EP-čko ktoré obsahuje tento počin. “Sweet reggae music” nahral na Swing Heavy Riddim od talianskych Bizzarri Records.

Od britskej roots reggae kapelky Steel Pulse si dáme track “Reggae Music” z albumu Caught You z roku 1980.

Popredný umelec na scéne Protoje spolu s Randym Valentinom zadelili veľmi silný song “Reggae Revival” na minuloročnom Protojeho albume “The 8 Year Affair”. Pesnička je venovaná Reggae Revival Movement a znovuzrodeniu reggae hudby; v produkcii Dona Corleona.

Ešte lepšiu náladu nám prinesie track od Tarrusa Rileyho, “My Day” na novembrový Rising Sun Riddim. “Give thanks fi life…”

“Do you know that reggae bring back love? Give thanks to sweet reggae music and his positive vibe!”

Nakoniec si dáme Reggae Music Again od Busy Signala z jeho posledného albumu z roku 2012 na ktorom sa predstavil ako perfektný reggae spevák. Nie že by o tom niekto pochyboval, ale jeho tvorba je väčšinou zameraná na dancehall, takže takáto príjemná zmena urobila len dobre. Album sa nahrával v Tuff Gong štúdiu a patrí medzi kvalitný materiál dnešnej hudobnej scény. Tento deň venovaný reggae hudbe si  krásne užite, get together and stay tuned!

Share Button

Related Post

zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.