Report: Ako bolo na zimnom Uprisingu?

Uprising reggae festival (či už letný alebo zimný) patrí pre mňa a istotne aj veľké množstvo fanúšikov medzi “must-have” a top udalosti roka, preto na ne pravidelne chodievam už rok čo rok. Samozrejme, na tejto mojej heartical ting som nechýbala ani tentokrát. Čoraz väčší interpreti a hlavne zábava, príjemná atmosféra a pozitiv vajb láka ľudí nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia. Takto to vyzeralo aj na nedávnej zimnej udalosti roka aka Uprising Winter Edition, kde sa ako hlavná hviezda večera predviedol Chezidek z Jamajky.

Bolo to presne pred troma týždňami, konkrétne 29.11, kedy sa o ôsmej hodine otvorila brána Ateliéru Babylon a návštevníci festivalu začali prichádzať . Do dobrej nálady im hral Dj Young Jay z Ghetto Youth soundu, ja som však stihla prísť až na nasledujúce vystúpenie ešte nového speváckeho dua Šaniel & Sue. Na scénu vstúpili už aj s debutovým albumom (ktorý na letnom Uprisingu aj krstili), a môžem povedať, že ma táto zostava príjemne prekvapila, či už albumom alebo svojim performance. V ktorých pospájali viacero štýlov, kde sa prelína slovenský folklór a reggae. Šaniel-a poznám z jeho predošlých robôt, ktoré ma tiež bavia a myslím, že vytvorili celkom zaujímavú dvojicu, ktorá sa aj nabudúce oplatí očekovať a pozreť.

uuwe2

Po tomto príjemnom naladení sa a dlhom čakaní (nebolo to vôbec dlho :D) sa konečne rakúska kapela Fireman Crew rozoznela po celej sále a počas celého koncertu back-ovala Chezidek-a, ktorý prišiel na Slovensko odohrať svoju premiéru. Ľudí sa tam nahrnulo dosť, no ja som už mala obsadené teplé miestečko vpredu, keď Papa Chezi zadelil svoje prvé  tunes medzi ktorými boli aj “All My Life”, “Call Pon Dem” a veľký hit na mocný Militancy riddim, “Damage”. Keďže som veľký milovník pull upov a aj militancy riddimu, tak som sa pokúsila jeden si dať (v lete sa mi podarilo vypull-upovať legendárneho Johhny-ho Osbourne-a), avšak neúspešne. Veľká škoda, čo ma na 5 minút troška aj pobúrilo, no po chvíli som na to hneď zabudla a plne sa sústredila na koncert. Ako a čo pôjde som mala dopredu prezreté (odkukávala som z tracklistu, ktorý mal položený pod nohami :)) a vychutnávala som si jeho krásne roots reggae. Zahrali veľkú chune “Truths And Rights” od Johnny Osbourna, hitovku “Call Pon Dem” alebo singel “Leave The Trees”, ktorý ho ešte pred 12 rokmi dostal do povedomia celého Karibiku, alebo moju obľúbenú “Friday Night” zo Soulful Spirit Riddimu od Irie Ites.

Celkovo, Chezidek dal plný, vyše hodinový koncert, s približne 13 pesničkami, počas ktorého bola sála pekne naplnená. Čo som veľmi rada je, že ľudia vedeli lyrics a pekne spievali s Chezim. Na koniec si samozrejme nechal do zásoby dve veci, na ktoré celý večer všetci čakali, “Herbalist” a “Bun Di Ganja”. Práve vypullupovanú tune “Bun Di Ganja” považujem za vyvrcholenie celého koncertu. Je nahraná na Strange Things Riddim (na ktorý originálne prvý na rovnomenný riddim naspieval track John Holt, z ktorého prvé dve vety zaspieval Chezidek tiež). Fakt super zakončenie, počas ktorého skákalo celé moje okolie! Niektorí mi po koncerte tvrdili, že sú dokonca sklamaní, že Chezidek nedal prídavok, no podľa mňa to úplne stačilo a lepší koniec by som si predstaviť nevedela. A tí, čo ste neboli, môžete sa tešiť, pretože Chezi sľúbil, že sa ešte určite vráti, hehej a máme to aj na videu!

“I got to leave you now i really got… (dubwise, dubwise) I, I, I really got to leave you. Until we meet again, Jah guide and protect you my friend. Really, really, really got to see you again!”

Po tomto neskutočnom zážitku svoje tanečné schopnosti predviedli baby z tanečnej crew Badd Fyah, a v ten istý večer zatancovala aj Aron Mitu so svojou Lil Mitu Crew. Len škoda, že Badd Fyah tancovali dole pod pódiom a videli ich akurát tak ľudia tesne okolo, čo som nevidela, avšak dostala som samé pozitívne feedbacks.

Medzi tancovačkami sa však ako druhý headliner predstavila mocná maďarská reggae kapela Irrie Maffia, ktorá už od začiatku zadelila energickú vlnu, ktorá sa šírila až do konca. Hlavná speváčka Sena Dagadu svojim prenikavým hlasom naviedla priam vzrušujúcu atmosféru, ktorú dotvárali poriadnymi nákladmi mc´s kapely Kemon, Busa Pista a Colombo. Bezchybne zladená kapela zahrala, tak ako sľúbili, aj reggae, aj hip hop, aj funk a na svoje si prišli aj milovníci rocku. Aj keď nie som veľmi fanúšik ostatných štýlov, táto kapela označovaná za jednu z naj koncertných kapiel Európy, ma dostala. Ktoré piesne som spoznala, boli “Legalize”, “Baddest”, “Bomboclaat”, Watching” alebo veľkú vec “Hands Inna The Air”. Tento rok bol prichystaný program aj pre milovníkov dub music, pretože nasledujúce vystúpenie podali Zion Train. Aj keď už hodiny hlásali pokročilý stav, na zúčastnených a ich počte to nebolo vidno, pretože všetci sa bavili až do konca. Perch a Dubdadda to určite spolu odpáliť vedia, osvedčená zábava a skákanie až do rána. Aby nebolo málo, ďalej sme si dali koncert od slovenského komárňaského speváka, s dvoma šarmantnými vokalistkami ktoré back-oval Abnorman, Superiora, ktorý je preslávený svojimi skills v patois (jamajský slang). Po tomto prebral štafetu Selecta Cifiman a celé to ukončil.

Celkovo hodnotím Uprising na jedničku a ďakujem všetkým, ktorí tvorili vajb! Určite sa vidíme aj nabudúci rok na ešte väčšej party. Po troch týždňom sa však zábava nekončí a dnes idem znova skontrolovať Babylon, či tam tá atmosféra ostala. Ak nie, tak neni problém, pretože Medial Banana s hosťami ho tam určite prinavrátia, pretože dnes večer tam oslavujú svoje 5. narodeniny, takže dúfam, že sa pri tejto špeciálnej príležitosti vidíme!

Author: Zugrée
Foto: Tomáš Ormandy (viac foto)

uuwe3 uuwe1 uuwe4 uuwe6 uuwe5

 

Share Button
(Visited 37 times, 1 visits today)
zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

1 month ago

Reggae Callin'

Buju Banton odohral pred pár dňami prvý koncert po 10 rokoch. Jamajka ho privítala vo veľkom! Toto je plný National Stadium v Kingstone 🔥

Trúfne si niekto odhadnúť koľko ľudí? Bol tam aj niekto zo Slovenska?
...

View on Facebook