ROZHOVOR: Tribuman sa chystá na Slovensko predstaviť nový album!

Francúzsky trubkár Tribuman sa znova vracia na Slovensko predstaviť, špeciálne pred releasom, svoj nový album Digital Raggamuffin. Predtým než príde sme sa ho opýtali pár otázočiek. Odohrá tu 4 koncerty, sleduj rozhovor, v ktorom sa dozvieš viac! A na záver čekuj aj čerstvú ochutnávku z albumu, Soundboy!

Ak sa nemýlim, práve vydávaš svoj šiesty album s názvom Digital Raggamuffin, ktorý bude žánrovo obsahovať iba jeden štýl. Robíš to tak stále alebo každý album má nejaku tematiku?

V mnohých prípadoch, či už to je EP alebo album, to boli spolupráce so skupinami, ako Jazzomatix alebo Jammin´ Orchestra, v ktorých pôsobím. Môj posledný album Underground International bol však skôr kompiláciou, s mnohými rôznymi štýlmi, cez hip-hop až po dub. Je aj zadarmo na stiahnutie. V tomto najnovšom očakávanom albume, Digital Raggamuffin, som sa však sústredil na jeden štýl: digital reggae s raggamuffin vokálmi. Na ňom sme pracovali asi najserióznejšie, od covera až po mastering.

Na reggae scéne či už francúzskej alebo celosvetovej si už pekne dlho, koľko je to presne?

Raggamaffinu som sa začal venovať koncom 90tych rokov, najprv hlavne zo srandy, neskôr už vážnejšie, na reggae scénu som vstúpil v roku 2002. Od roku 2007 som začal byť viac aktívny, či už to boli spolupráce s rôznymi producentmi, umelcami alebo spevákmi, ktorým som nahrával vokály alebo trúbky.

Z tvojej predošlej tvorby vidíme, že mnoho hodubných štýlov ti vôbec nie je cudzích, takisto hráš aj na už spomínanej trúbke. Ktorú z týchto vecí máš najradšej a ktorá ti ide najlepšie?

Áno, mám rád mnohé hudobné štýly, takže je dosť ťažké vybrať vybrať len jednu vec. Na trúbke si však najradšej zahrám jazz, funk a soul music. Táto hudba je tak širokospektrálna, že mi dáva inšpiráciu aj pri tvorbe reggae. Pri spievaní ma baví každý wicked riddim pre môj raggamuffin.

Prečo trúbka?
Môj otec bol trúbkarom, takže toto bol asi prvý hudobný nástroj, ktorý som držal v ruke, už keď som mal tri roky.

Naposledy si mi spomínal, že na tvojom EP-čku budeme môcť počuť aj nejaké featuringy, na koho sa môžeme tešiť? Koľko trackov bude spoločných, kto ti robil hudbu a riddimy a kto bude vydávať album?

Nakoniec to nebude EP ale LP. Prvotne sme plánovali EP, ale nakoniec sme narobili veĺa pesničiek, bude ich dokopy 10. Na tomto projekte je mnoho spoluprác s ľuďmi, s ktorými som robil v posledných 10 rokov. Sú to: Disrupt z Jahtari, Subactive, Riddim Tuffa, King Toppa, Chris Val, Coco Jammin, EmaniaK a Creation Prod… Na majku budem s dlhoročným kamarátom Longfingahom. Často aj spolu vystupujeme s mnohými sound systémami alebo aj s iLLBiLLY HiTEC z Berlína.

Neubehlo veľa času čo si bol na Slovensku a už ťa tu máme znova, dúfam, že sa rád vraciaš! 🙂 A dokonca nám prídeš predstaviť svoj nový album v rámci slovenskej Digital Raggamuffin tour, ešte pred jeho oficálnym releasom. Ako dlho ostávaš a kde všade si môžu ľudia prísť pozrieť tvoju šou?

Na Slovensko sa vždy rád vraciam, prvý krát som tu bol už v roku 2004. Teraz tu poznám množstvo ľudí a kamarátov, pre booking spolupracujem s Jammin Agency. Bude super prísť sem znova, predtým ako sa vydám na tour do Nórska, Mexika, Nemecka a Francúzska. Tiež budem mať so sebou aj, špeciálne pre tour, CD-čka s novým albumom už 10 dní pred releasom, ktorý bude 2. marca.

Koncerty na Slovensku:
20.02. Rožňava
21.02. Banská Bystrica
27.02. Prešov
28.02. Spiššká Nová Ves

Vypustíš von aj nejaké tunes alebo ochutnávky ešte pred releasom? Plánuješ aj nahrávať nejaké nové video?

Je možné pozrieť si dve ukážky trackoch na videu z ěska od Philip-a Bittnar-a. A práve sme vypustili aj nejaké full tracky na soundcloud a youtube (aktuálne je vonku najnovší singel Soundboy). Pripravujeme aj videoklip a dúfam, že bude čoskoro pripravený na release!

Koľko času v roku tráviš na turné, či už doma alebo v zahraničí, do ktorej krajiny najradšej chodíš a v ktorej si väčšinu času? Máme možnosť počuť mnoho kolaborácií s mnohými artistami, samozrejme aj slovenskými. Vieme o tom, že si nahrával nový tune, ktorý ešte nie je vonku, aj s Mc Rida Radarom a Uweno-m, je ešte niečo čo sa pripravuje? Kto sú tvoji naj felláci z hudobného sveta?

Posledné dva roky som veľa času doma netrávil, mal som približne 80 až 100 koncertov za rok, čiže som bol viac na cestách ako doma. Teraz sa pokúsim byť viac vo Francúzsku, v Strasbourgu, kde budem mať viac času premýšľať o hudbe a relaxovať.

Každá krajina je iná, mám rád mexické slnko, slobodu Česka, slovenské pirohy. Každý koho stretnem je veľmi milý takže je to pre mňa v pohode všade. Môj prvý slovenský kamoš bol selecta Halliday z Čadce. Spolu sme urobili už veľa koncertov, počas ktorých som stretol mnoho interpretov, napríklad AMO alebo Medial Banana, s ktorými sme potom robili spoločné veci. Počas tohto turné vystúpim po boku Dj Spliff-a, Ridu Radara a Uwena.

Tiež máš aj veľa spoluprác s Longfingah-om a iLLBiLLY HiTEC, aj na ich novom EP Reggae Not Dead, plánujete aj ďalšie veci?

Ako som hovoril, na albume bude aj Longfingah, ktorý bude figurovať ako jediný iný interpret. S iLLBiLLY HiTEC nemám veľa času vystupovať a chodievať na turné, stretneme sa ale na pár spoločných koncertoch v apríli a na letných festivaloch. Tiež som aj na projekte Reggae Not Dead aj s Longfingah-om… vždy je pre mňa potešením spievať s ním, myslím, že sme spolu urobili super veci.

A čo robíš, keď nie si na tour?

Keď som doma, pripravujem si hudbu alebo tvorím nové veci. Pripravujem novú vec s Naamanom už čoskoro.

Ďakujem krásne za rozhovor a teším sa na turné! Sleduj video pozvánku:


digital raggamufiin

logo tribuman

Share Button
(Visited 61 times, 1 visits today)
zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

1 month ago

Reggae Callin'

Buju Banton odohral pred pár dňami prvý koncert po 10 rokoch. Jamajka ho privítala vo veľkom! Toto je plný National Stadium v Kingstone 🔥

Trúfne si niekto odhadnúť koľko ľudí? Bol tam aj niekto zo Slovenska?
...

View on Facebook