BIO: Burning Spear

Jedným z najdlhšie pôsobiacich žijúcich reggae interpretov, Burning Spears, vlastným menom Winston Rodney, sa narodil 1.3. 1945, a dnes oslavuje krásnych 70 rokov! Od mala je ovplyvňovaný štýlmi ako sú RnB, soul či jazz, a tiez aj Marcusom Garveym, čo sa aj odráža v jeho celoživotnej tvorbe. Narodil sa v St. Ann Bay na Jamajke, tam kde aj Bob Marley. Práve Bob ho podnietil k štartu kariéry, a na jeho rady sa v roku 1969 upísal Coxsone Dodd-ovi a jeho labelu Studio One.

Burning Spear vznikla a pár rokov však pôsobila ako kapela. Prvotne tvoril Winston duo s basákom Rupertom Willingtonom, s ktorým dali svoj prvý release “Door Deep”. Po tomto tracku sa rozrástli do tria, spolu so saxofonistom Delroy-om Hinds-om, s ktorým nahrali dva štúdiové albumy a mnoho ďalších skladieb.

V roku 1975 začali spolupracovať s producentom Jack-om Ruby-m. Ich prvým releasom bol exkluzívny track pre jeho sound systém Hi-Power (Ocho Rios) “Marcus Garvey”. Skrz jeho úspešnosť ho nahrali aj v klasickej verzii, ako ho poznáme dnes. Tak sa volal aj následný album, ktorý viedol k spolupráci s Island Records, ktorí ho vydali. Album však svojvoľne upravili, zremixovali a pozmenili rýchlosť trackov, čo sa skupine a tiež aj fanúšikom nepáčilo. Vznikol nápad založiť si vlastné vydavateľstvo, Burning Music, ktoré sa o pár rokov Winstonovi v spolupráci s jeho manželkou podarilo rozbehnúť. Pod Island Records však vydal aj nasledovné dva albumy, dubby album “Garvey’s Ghost” a “Man In The Hills”.

Rodney sa od ostatných členov formácie osamostatnil v roku 1976, pričom si ponechal meno kapely ako svoje vlastné. Jeho prvým trackom (stále vydávaný pod Island Rec.) bol “Dry And Heavy”, ktorý vydal rok na to. Ten mu priniesol dosť veľký úspech v Británii, ktorý trvá dodnes. Po vypredanej šou v Rainbow Theatre, ktorú nahrali a vydali ako “Live”, vydal svoj prvý štúdiový album “Social Living”. Dub verziu tohto disku namixoval Sylvan Morris. Po týchto duboch sa na svet dostalo aj ďalších 5 kompilácií. Na povedomie širokej verejnosti sa však dostal objavením sa v známom jamajskom filme Rockers, kde zaspieval pieseň “Jah No Dead”.

V 1980 definitívne opustil Island Rec. a rozbehol Burning Music. V spolupráci s labelom EMI nahral v Tuff Gong štúdiu album “Hail H.I.M.”, ku ktorému ruku priložil aj basák z Wailers, Aston Barret. Dva roky na to sa dal dokopy s Heartbeat Records, s ktorými vydal svoje najúspešnejšie albumy ako sú “The World Should Know” (1993), “Rasta Business” (1995), “Appointment With His Majesty” (1997) a “Callin Rastafari” (1999). Práve ten posledný vyhral jeden z jeho dvoch Grammy ocenení za najlepší album v roku 2000. Dokopy bol na Grammy nominovaný 12 krát, druhý krát vyhrať sa mu podarilo v roku 2009 s albumom “Jah Is Real”.

Burning Spear strávil mnoho dekád nespočetnými turné, počas ktorých dal aj 6 live albumov. Toľko koncertov mu prinieslo aj veľa skúseností a fanúšikov, ktorí si zaľúbili jeho roots reggae v kombinácii s jazzom, funkom a psychadelickou hudbou. Dokopy nás vyzásobil 21 albumami a 23 kompiláciami.

MI0001467075 Burning Spear Liveburning-spear-14

 

Share Button
zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.