Vypočuli sme album od Jah Ova Evil v produkcii Batelier Records

Vždy ma poteší, keď sa naša krajina po trochách rozrastá o reggae hudbu a jej produkciu, a o to viac, keď je to na svetovej úrovni. Presne 17.7. 2015 mňa a mnoho ďalších potešila jamajsko-slovenská spolupráca na kompilácii Forever Judah z Jah Ova Evil yardu. Príbeh Jah Ova Evil (J.O.E) odštartoval Alty George Nunes III. aka Likkle Joe, po ktorom bola komunita pomenovaná. V roku 2011 začal pracovať na svojom debutovom albume, ktorý však kvôli náhlej smrti nestihol dokončiť. Jeho posolstvo, pozitivizmus a tvrdá práca však nezomrela, jeho priatelia a rodina spoločne debut “Man From Judah” dokončili a vydali ho rok na to v deň jeho narodenín. Ani tu však tento príbeh nekončí. Jeho dvaja mladší bratia, dvojičky Selah a Gideon, spolu s ďalšími 5 interpretmi tento rok potešili svet týmto druhým albumom, na ktorom sa produkčne angažoval slovenský label Batelier Records.

V 14-trackovej kompilácii predstavilo až 7 členov Jah Ova Evil v prevažne veselých a pohodových reggae trackoch, či nábožensky založených alebo aj dancehallových šmakovičkách.

Určite ste niekedy pri prvom vypočutí piesne mali pocit, že ju poznáte už dlho. Roots rock reggae will be dancin´. Presne ten som mala pri asi najuchytenejšej skladbe albumu, “Roots Rock”, od Gideon-a, ktorá vyšla prvá aj s chytľavým videom ešte pred releasom. The Gideon sa zo všetkých nechal počuť najviac, okrem úvodnej piesne a v poradí druhej pecky, majú s bratom Selah-om, musical thing we called… Badadada dadadeng! Jah Ova Evil sound is coming through your speakers tun up your bass a mi seh tun up your tweeters and spread some love inna di place a could a summer or winter. Okrem tejto uplifted lahôdky, ktorá sa mne osobne páči najviac, tu od (vl. menom) Aijah Nunes-a máme dva dancehally, “CHildren Of Israel” a ganja tune “The Highest”.

Poslednou, alebo prvou na zozname, spoluprácou je “Belly Of The Beast”, kde sa celé bratské trio stretlo v jednom tracku, aj s vokálmi zosnulého Alty-ho.

Druhý z dvojičiek, Selah, ako druhé najzvučnejšie meno na playliste, posiela lásku a pozitivitu v trackoch “Spread Love” a “Haile Jah”. Podobne naladený je aj Jahwawah s novým trackom “Your King Is On The Way”, ktorý musím pochváliť, keďže patrí medzi prvý, ktorý mám od neho rada. S Batelier Records však nie je neznámi, pred dvoma rokmi mu vydali spolu s Soundboy Dub EP “From Kingston To Bratislava”. Som rada, že sa zlepšil. Mužskú zložku ukončuje D´Excell, ktorý do albumu viesol sviežu dancehallovú príchuť s “Uncivil Unrest”, “Strive” a “Roll It Up”.

Nežnú zložku albumu zastúpili dámy Nicole Miller a tiežHempress Sativa s “Jah Live”. Nicole je v reggae svete nováčikom, a práve na tomto albume púšťa do sveta svoje dva počiny, “Sweet Thing” a poslednú pieseň albumu “Jah Love”. O krásne cover sa postaral Taj Francis, ktorý robí grafiku napríklad aj Protoje-mu.

Intepreti, ktorí sa spoločne stretli v albume, sa spolu stretli aj v názoroch celej J.O.E. komunity: “Our members advocate conscious music based on a message of love, equality and solidarity. They aspire to a world where poverty no longer exists and where everyone lives in harmony with their environment.” (Naši členovia hájia uvedomelú hudbu ktorá v sebe nesie lásku, rovnosť a solidaritu. Dúfajú v lepší svet, kde chudoba nejestvuje a každý žije v harmónii so svojim okolím.) Čo viac k tomu dodať… Celkovo hodnotím album veľmi pozitívne a kedže po intenzívnom napočúvaní viem už skoro všetky texty, určite nechýba v mojom playliste a preto nemôže ani v tom tvojom. Odporúčam.

Tracklist
01. Jah Ova Evil – Belly Of The Beast
02. The Gideon – Roots Rock
03. D’Excell – Uncivil Unrest
04. Jahwawah – Your King Is On The Way
05. Nicole Miller – Sweet Thing
06. The Gideon & Selah – Badadeng
07. Selah – Spread Love
08. The Gideon – Children Of Israel
09. D’Excell – Strive
10. Hempress Sativa – Jah Live
11. Selah – Haile Jah
12. The Gideon – Highest
13. D’Excell – Roll It Up
14. Nicole Miller – Jah Love

Share Button

Related Post

zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.