Dnes oslavujeme narodenie Boba Marleyho

Dnes si spolu s celým svetom pripomíname veľkú legendu (nielen) reggae hudby, velikána, inšpirátora, bojovníka za mier a speváka Boba Marleyho. Dnes sa vo všetkých kútoch sveta konajú početné oslavy jeho narodenia. Vyčleňte si aspoň chvíľku a pospomínajte si s nami a vypočujte si jeho najväčšie hity.

Bob Marley bol veľkým človekom, pre niektorých nie je len muzikálnou múzou ale aj pravým hrdinom. Tí čo ho ešte stihli zažiť naživo na koncertoch alebo poznať o ňom veľmi krásne rozprávajú. Bob Marley žil svoj život bez strachu, nebál sa toho čo ho čaká, ale snažil sa vniesť medzi ostatných mier a inšpirovať ich. Dodnes z jeho piesní cítiť revolúciu, mier, pokoj, pravdu a lásku. Pre svoje veľké publiká mal vždy pripravený dlhý program, ktorým každého uchvátil. Jeho tanečné kreácie s gitarou pri miktoróne dodnes predvádzajú mnohí, dokonca aj chutné detičky na facebookových videách v rasta čapiciach s umelými dredami.

Bob sa narodil v roku 1945, vyrastal v chudobných pomeroch v jamajskom gete. Únikom z tragiského osudu sa pre neho stala hudba, boj za mier a propaganda proti rasizmu. Jeho vzostup ku sláve nebol až taký jednoduchý ako si mnohí myslia. Stretával sa s kritikou, či odmietaním, mnoho krát vystupoval so svojou kapelou The Wailers aj zadarmo či cestoval na vlastné náklady. Napriek tomu sa nevzdával a myslím, že svoju cestu si dláždil až do posledných síl. Neprestal ani keď ho prenasledovali, nebojácne pokračoval v koncerte aj keď ho na ňom postrelili a dokonca odvrátil občiansku vojnu v Afrike. Za 36 rokov svojho života nahral 13 albumov s hitmi, ktoré texty vedia naspamäť masy. “No WOman No Cry”, “Natural Mystic”, “Redemption Song”, “One Love”, “I Shot The Sheriff”, “Sun Is Shining” či “Wait In Vain” poznajú nielen zarytí reggae fanúšikovia, a to som ich spomenula naozaj len pár.

Bol to naozaj veľký človek pre celý svet, ktorý naozaj chcel zmeniť k lepšiemu, a myslím, že nikto tak čistý a dobrý s podobným osudom sa už viac nenarodil. (Možno iba Snoop Lion, ktorý pre svoje marketingové účely tvrdil, že sa Bob do neho reinkarnoval, na čom postavil aj celý svoj posledný album). Jedno ale viem naisto, Bob Marley nezomrel, je tu stál s nami, s jeho piesňami a posolstvom, na ktoré by sme nikdy nemali zabudnúť. Rest in peace LEGEND, we will never forget you!

„Mám len jednu ambíciu. Mám len jedinú vec, ktorú naozaj chcem aby sa stala. Chcel by som vidieť ľudí spoločne žiť: čiernych, bielych, Číňanov, každého – to je všetko.“

Share Button

Related Post

zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.