BIO: Tarrus Riley

Radíme ho medzi najobľúbenejších artistov tohto milénia, nielen doma ale aj na celom svete. Reč je o jamajskom spevákovi a deejayovi Tarrus-ovi Riley-m. Narodil sa 26. apríla 1979 v newyorskom Bronxe, ale vyrastal na Jamajke. Tento veľký rastafarián nahráva piesne už od svojich 13-tich rokov, a prvého albumu (Challenges) sme sa dočkali v roku 2004. Za jeho veľký úspech môžeme považovať minuloročný hit z albumu od obľúbenej formácie Major Lazer, “Powerful” s Ellie Goulding, ktorý je dodnes počuť v rádiách a aj na komerčnejších diskotékach. Okrem toho má na konte 6 štúdiových albumov a jeden z nich je v akustickej verzii.

Je synom známeho veterána Jimmy-ho Riley-ho, takže sa niet čomu čudovať, že žije s hudbou od narodenia. Za svoju tvorbu získal množstvo ocenení, či už to bolo za najlepšieho speváka, najlepšieho mužského interpreta, pieseň roka, alebo najlepšiu pieseň. Aj napriek množstvu ocenení považuje za svoju najväčšiu odmenu spokojnosť svojich poslucháčov. Od vydania druhého albumu, (Parables, 2006) spolupracuje s váženým saxofonistom Dean-om Fraser-om, ktorý ho sprevádza na väčšine jeho koncertov. Po troch rokoch vydal s veľkým úspechom svoj tretí album Contagious, na ktorom nájdeme piesne ako “Superman”, “Young Heart”, “Herbs Promotion” s Demarco a Vybz Kartel, či veľmi obľúbenú “Good Girl Gone Bad” s Konshens. V tom istom roku vyznamenala jamajská televízia CVM pieseň  “She’s Royal” za najobľúbenejšiu pieseň posledných 15-tich rokov. So svojou hudbou precestoval už skoro všetky festivaly Európy aj celého sveta, dokonca v 2012-tom zavítal aj na slovenský Uprising festival, a tento rok sa naň vo veľkom štýle vráti.

Na konte má aj jeden čisto akustický album, ktorý obsahuje prerábky starých vecí, ale aj čisto nových. Aktuálne má vonku zaláskovaný album Love Situation z roku 2014. Dean Fraser ho dokonca označil za “obrovský hold rocksteady časom”. Zahosťovali si na ňom U-Roy, Konshens, Big Youth a Mr. Cheeks. Album sa vo februári dostal na prvé miesto známej Billboard Reggae Chart. “Spievam pre ľudí, je to akýsi vklad pre tento svet”, tvrdí Riley. “Po tom ako pieseň vydám, už nie je moja, patrí ľuďom.” Spieva rád a veľa, preto mu právom patrí prezývka Mr. Singy Singy. Považuje sa za interpreta, ktorý istým spôsobom provokačne spieva na obhajobu čiernej populácie. Chce, aby si ľudia otvorili svoje mysle a premýšľali. Snaží sa dosiahnuť jednotu farby, triedy a národov. Svoju tvorbu prevažne venuje deťom a ženám, ktoré si veľmi váži. Je zanieteným rastafariánom. Okolo seba si vytvoril skupinu ľudí, ktorých nazýva BLAKSOIL (Bredren Living According King Sellassie-I Overstanding & Iritical Livity) a svoju sprievodnú kapelu pomenoval rovnako.

Share Button
(Visited 37 times, 1 visits today)
zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

1 month ago

Reggae Callin'

Buju Banton odohral pred pár dňami prvý koncert po 10 rokoch. Jamajka ho privítala vo veľkom! Toto je plný National Stadium v Kingstone 🔥

Trúfne si niekto odhadnúť koľko ľudí? Bol tam aj niekto zo Slovenska?
...

View on Facebook