Na slovíčko s N3O AKustika

Predstavujeme vám našu rubriku “Na slovíčko”, kde pre vás postupne vyspovedáme našu domácu reggae scénu. Aktuálne preberanou témou je nový dokumentárny film “Krátko a stručne” od prešovskej kapely N3O Akustika, v ktorom chlapci pekne a vtipne porozprávali o svojom vzniku a o tom, ako je to teraz. Pod Batelier Records priravujú nový album, čoskoro sa dočkáme novej piesne “Pridaj sa k nám”, v ktorej klipe si môžete zahrať aj vy. Krátko a stručne nám však nestačí, tak sme si túto veselé partičku pozvali na rozhovor, v ktorom nám povedali o sebe viac. Na otázky odpovedali Pavol Kovaľ (gitara, spev), Filip Lipka (husle), Filip Činčala (konrabas) a Kovo (spev, manažér). O dokumente si môžete prečítať a pozrieť si ho tu.

Ahojte chlapci, vaša hudba je veľmi rôznorodá, aj keď je jej základným kameňom reggae. Z akých hudobných štýlov zbierate inšpiráciu, akí sú vaši najobľúbenejší interpreti, akí sú vaši najobľúbenejší reggae interpreti, a aké sú vaše vzory?

Filip Činčala: Inširáciu berieme, jasneže aj z inej hudby, ale aj tak ako to človek cíti sám. Ja počúvam reggae veľa, a mám veľa umelcov, ktorých mám rád, neviem to povedať konkrétne. Moj prínos do tejto kapely je reggae, snažím sa ho tlačiť, druhí zasa iné. Pali je cigán, on tam dá niečo svoje, každý dá niečo svoje. Počúvam všelijaké štýly, od jazzu k reggae, aj metal som niekedy počúval všetko možné. Umelcov mám rád všetkých čo robia dobrú hudbu.

Filip Lipka: Taktiež počúvam rôzne žánre hudby… (smiech). Ako Filip povedal, každá skladba je o niečom inom, v každej sa dajú využiť rôzne hudobné prvky, napríklad “Vnímaj to svetlo” je čistá ľudovka, alebo “Hudbu hraj”, to je cigánska ľudovka. Väčšinou ľudovky, husle a tak… ale sú tam aj pomalé časti, ktoré beriem skôr ako klasiku, po tej technickej stránke, aby to vyznelo romanticky. Tiež som počúval metal od malička, takže je to občas dosť kruté dostať do tej hudby tu jemnosť.

Pavol Kovaľ: Najradšej mám skôr tie slovenské veci. Jaro Filip, to je asi môj najväčší hudobný vzor aký mám. Nie je to síce reggae ale inšpiroval ma vo veľa veciach. Z reggae scény mám veľmi rád Dub Inc, a Raging Fyah. Každý interpret má pesničky ktoré sú také čo ťa chytia za srdce, ale aj menej zaujimavé, čo je normálne, veď sto ľudí, sto chutí.

Filip Činčala: Najviac asi tí Marleovci, všetci, ktorí robia hudbu. Úplne to majú v sebe tak ako ich otec a to je pre mňa najväčšia inšpirácia. A samozrejme aj iné rôzne reggae kapely, milión, ale hlavne títo.

 

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu a čo robíte vtedy keď neprichádza?

Filip Činčala: Inšpirácia prichádza sama, a keď nie je žiadna tak si na ňu treba počkať a ona skôr či neskôr príde. Čerpáme ju z bežného života. Človek vyjde vonku z dverí ríno a hneď má nejaké podnety, vidí čo sa deje, číta správy, takže z tade.

Pavol Kovaľ: Snažíme sa dajak ju nájsť a keď to už nijak nejde ta ideme spac. Ona príde, netreba ju čakať, treba ju hľadať. Keď ju človek hľadá tak ju nájde.

Filip Lipka: Sú skladby kedy robíme skôr text, vypočujeme si ho a ten v nás evokuje dané pocity a potom to vyjadríme v hudbe. Keď je niečo v živote zlé, tak jasneže to nehráme zle, ( smiech) ale takým štýlom aby sa to ľudom vrylo do pamäti, určite nehráme v tej chvíli romantiku. Je to individuálne…

Prečo vás opustil bývalý spevák kapely, Dominik Varchala?

Filip Činčala: Myslím, že by to mala byť otázka na neho, v prvom rade. Z môjho pohľadu, ukončila sa naša spoločná cesta. My sme mu dali niečo, on nám niečo dal, a už sme si asi nemali dať čo viac a tým pádom sa naše cesty proste rozišli niekam inam. Nebolo v tom nič zlé, tak to býva, aj vo vzťahoch, láske, v živote. Je to tak.

Máme na svete krásny nový dokument, počuli sme že vydávate nový singel. Čo ešte pripravujete?

Filip Činčala: No okrem toho dokumentíku, by sme chceli do konca roka vydať nový album, máme materiály, chýbajú nám nejaké texty aj hudba, ale do konca roka, začiatku nového by sa to dalo stihnúť. Nechcem to predbiehať, tento rok venujeme hlavne koncertom a tvorbe nových vecí.

Pavol Kovaľ: Sú to fajné pesničky máte sa na čo tešiť.

Kovo: K novej pesničke “Pridaj sa k nám”, ktorú chystáme, budeme točiť klip, ľudia sa o tom dozvedia trošku viac, budeme potrebovať pomoc od fanúšikov, to sa dozviete na tomto evente.

Kto je najmladším a najstarším členom kapely a kto je najnovším?

Filip Činčala: Najmladší som asi ja. (smiech) Ja to teraz neviem vypočítať… Ale iba zopár dní, my sme s Palim aj s Kubom od seba narodení v rozmedzí piatich dní. Najstarší je Kovo, aj keď Mirko sa už na neho ťahá, a Dujky tiež. Najnovší člen je Jakub Slávik, ktorý hrá na lesnom roku, pomaličky tomu bude rok.

Kto je hlavný vodca a kto je najzodpovednejší?

Pavol Kovaľ: (smiech) To už nahrávaš? Ani jeden ani druhý. Sme si vodcovia sami sebe.

Kovo: Vodca je len jeden. V parlamente. (smiech).

Filip Čičala: Vodca môže byť ten kto má nejaký nápad, a ten zvykne mať človek ktorý má nástroj, ktorý nie je melodický ale je rytmicko-melodický, napríklad gitara. To znamená, že hlavne Pali, ten hrá akordíky a do toho si spieva, to je vlastne ten prvotný nápad.

Pavol Kovaľ: Ten kto má ten nápad, ten vlastne vedie. (smiech) Tým pádom vyhráva. Stále sa to mení.

Filip Činčala:
Najzodpovednejší je asi Jakub Slávik, najnovší člen. Museli sme ho zobrať preto. Je veľmi zodpovedný aj keď je baran ako sme my. Ale, Jakub, čo sa týka aj toho nástroja aj života, proste je to super chalan.

Stalo sa vám niekedy, že by ste zabudli text?

Pavol Kovaľ: Stane sa to niekedy. Sú také situácie keď sa človek zabudne, ne? Má okno, a nie to ešte keď hrá o jednej v noci alebo o polnoci a ešte keď tam príde o siedmej večer, to je na tom najhoršie. Je to prirodzene, ľudia sa mýlia.

Filip Činčala: A ešte keď sú vpredu nejaké pekné dievčatá… To sa ľahko stane vtedy keď človek zabudne čo hrá.

V dokumente sme videli aj jedno z vašich rán. Kto je najväčší sedmospáč?

Pavol Kovaľ: Čo to znamená? (Kto najviac spí Pali, kto spí viac ako sedem hodín!) Ja rád spím, ale nehanbím sa za to. Ale rád vstávam skoro, o deviatej. (smiech) Ale som nervózny keď ma budia. A hlavne keď majú ľudia okolo prenikavé hlasy. Keď sa potíšku rozprávajú, tak v pohode. Ale keď ich majú prenikavé, spomeniem jeden hlas, Matúš Nakata, on je jeden z prenikavejších…

Zvyknete sa hádať?

Filip Činčala: Hádať? nieee, nikdy…

Pavol Kovaľ: Zvykneme sa, určite to tak je. Ale tak to je v rodine, je to normálne. Proste hádkou to vždy doriešime. Už aj slzy boli, aj plač, okrem bitky už bolo všetko. (smiech) Zatiaľ ešte nikto nikoho nezbil. Prečo by sa to malo stať? Noačo aj ked ťa zbijem! Ostane to v rodine. (náznaky boli, no bitka naozaj nebola)

Čo najradšej pijete?

Pavol Kovaľ: Všetko na i… (smiech) Nie, nie najradšej pijeme vínko.

Filip Činčala: Kovaľ pije vínko, ja som starý pivár, ale dakedy si dám aj vínko.. ale nikdy nie veľa.

Filip Lipka: Teraz dáme ľudom inštruktáž na čo nás majú pozvať. Ja mám rad pivo a borovičku! Muzikantská pálenka.

Filip Činčala: Ale počkať, to bola otázka čo sa týka alkoholických drinkov? No dobre, ja to ešte môžem zmeniť… mám rad čerstvú šťavu, to je jedno z akého ovocia, z pomarančíka. To je brutál.

Máte frajerky?

Filip Činčala: NIE! (smiech)

Kovo: Jeden tu má dokonca aj manželku…

Pavol Kovaľ: a dvaja nemajú, to som ja, nech vedia, a druhý je prekvapenie.

Filip Činčala: Ale inak máme svoje lásky, ktoré milujeme, ktoré sú nám oporou. Máme veľa lásky, veľa veľa.

Zvyknú vás prenasledovať fanúšičky?

Filip Činčala: Joj, kiežby! (smiech)

Kovo: Filipa Lipku raz v Ružomberku chcela strašne pozvať jedna pani, no nedošla k nemu, lebo zaspala na schodíkoch. Rula sa strašne za ním a nezvládla to a zaspala na stagei.

Filip Činčala: On má furt šťastie, za ním furt chodia ženy. Aj keď nikto nevie prečo lebo je najškaredší. (smiech) No ale stále za nim idú. Aj v Gelnici! aj v Novom Meste nad Váhom. Ale neprenasledujú nás ešte, nie sme slávni, možno ani nebudeme nikdy.

Pavol Kovaľ: Ani to nepotrebujeme, byť slávni.

Filip Činčala: Ako slávni nie, ale prenasledovať by nás mohli (smiech).

Chalani, ste veľmi veselé kopy, ďakujeme za rozhovor, a tešíme sa na vaše nové počiny.

Share Button

Related Post

zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.