Report: Deviaty ročník Uprising festivalu prevýšil očakávania!

Ďalšie slovenské reggae Vianoce máme za sebou, a keby nebolo na čo spomínať aj by nám bolo smutno. Deviaty ročník Uprising festivalu sa vyšvihol najviac ako doposiaľ a tradične ponúkol obrovskému davu bohatý (nielen) hudobný program. To že bolo naozaj horúco, netvrdí len do bodky splnená tropická predpoveď počasia, ale aj vždy plné stage pozitívnych a usmiatych ľudí, skvelé vystúpenia interpretov či s vystupujúcim ranným slnkom nekončiaca zábava. Rekordný počet návštevníkov sa spolu s nami zabavil na jednotku, a už teraz horíme zvedavosťou čo si pre nás pripravia organizátori na nasledujúcu jubilejnú desiatu edíciu. To najlepšie čo ste mohli pred týždňom počuť si pripomenieme prostredníctvom pár slov našich pisálkov Zugrée a Dana.

Piatkový program na hlavnom stage-i otvorila domáca prešovská kapelka N3O Akustika. Ich kombinácia reggae a dancehallu so slovenským folkom prilákala aj napriek skorej hodine ich vystúpenia mnoho ľudí. Chalani nám zahrali staré známe pesničky ako aj úplnú novinku „I’m Rastaman“ alebo “Pridaj sa k nám” čím nás pozitívne naladili a dali nám vedieť, že Uprising konečne začína.

Zo slovenskej scény zaznamenal obrovský úspech aj náš ganjaman Rida Radar, ktorý aj napriek svojmu prelínaniu sa koncertu počas dvoch headlinerov prilákal vyše 3 tisíc svojich fanúšikov, ktorý všetci do jedného spievali spolu s ním.

congos

Srdcia všetkých fanúšikov roots reggae zaplesali pri nasledovnom koncerte legiend The Congos, ktorí na Slovensku vystupovali po prvý raz. Autentické reggae ulahodilo určite aj najprísnejším “hudobným kritikom”. Títo jamajskí veteráni aj napriek svojmu vysokému veku odohrali skutočne energický koncert plný skákania a tancovania, čo ľudia ocenili a vrátili im energiu späť. Svoje vystúpenie zakončili ich najväčším hitom „Fisherman“, ktorú pre veľkú podporu od-pull-upovali (ak sa nemýlime) až trikrát.

S ubúdajúcim slniečkom prišiel čas na ďalšieho veľkého headlinera, ktorým bola charizmatická speváčka Nneka. Nneke sa aj napriek väčšinou pomalým skladbám podarilo roztancovať dav a svojim nádherným hlasom vytvoriť skutočné unikátnu atmosféru. Uvedomelé texty v kombinácii so speváčkinym mohutným rozsahom sa postarali o skutočne kvalitný hudobný zážitok. Aj keď Nneka je na Slovensku ako doma, na Uprisingu sa predstavila prvýkrát, a my veríme, že nie posledný.

nneka

Svoje premiérové vystúpenie na Slovensku odohrala mladá britská kapela The Skints z Londýna. Ich hudba sa dá najlepšie opísať ako jamajské reggae na londýnsky spôsob. V štvorčlennej zostave spieva celá kapela a tak sú ich sklaby hlasovo pestré. Live efektovanie im dodáva ešte väčší šmrc a kvalitu aká sa nevidí a nepočuje každý deň. Počas koncertu odohrali ich najznámejšie skladby či už staršie alebo z nového albumu „FM“ a dokonca reggae prerábku punkovej piesne. Celý ich koncert mal veľmi dubovú atmosféru a kapela si svoj prvý slovenský koncert očividne užila.

V červených dresoch oslávili svoj návrat na Uprising aj švédski hip-hoperi Looptroop Rockers, ktorí odohrali ako vždy energický a zaujímavý koncert.

looptroop

Koncert jedného z najpopulárnejších členov jamajského Reggae Revival Movement považujeme za top piatkového programu. Kabaka Pyramid sa predstavil so svojou kapelou The Bebble Rockers a priniesol nám poriadnu dávku rebel music. Každý, kto pozná jeho pesničky dotýkajúce sa tých najpáčivejších tém na Jamajke si asi dokáže predstaviť akú show previedol tento talentovaný spevák. Za srdiečko chytili “staré”, známe dobré klasiky ale aj horúce novinky. Posielame veľký big up za fresh lyrický skvost “Wake up and see” a tiež aj celý prepracovaný koncert. Množstvo energie, ktoré sršalo z celej kapely sa postarali o to, že celý Uprising skákal, tancoval a bavil sa. Accurate!

“Po výdatných a skvelých koncertoch prišiel v piatok na rad vysnený blok uznávaných umelcov, ktorí však nesplnili moje vysoké očakávania. Paolo Baldini sa tlačil pri zvukárovi spolu s Mellow Moood a Sr. Wilsonom a Forelockom, ktorým trvalo veľmi dlho presvedčiť publikum aby orientovali svoje pohľady chrtom k pódiu. Veľká tlačenica na druhej strane crowdu umožnila vidieť svoje hviezdy asi len prvým dvom radom poslucháčov, ktorí si najrýchlešie ohriali svoje miesto vzadu. Šou tak z môjho pohľadu stratila svoj vajb (keďže priamo v dejisku bolo aj slabšie počuť) a doteraz som nepochopila, prečo nevystupovali so svojou dubovou šou na Dub Club stage-i alebo aspoň na pódiu” (Zugree)

Energiu však nikto pravdepodobne nestihol postrádať, pretože hneď potom ukončili program hlavného stage-u Modestep so svojou elektronickou bláznivou šou. Kombinácia dubstepu a dnb s elektrickou gitarou fungovala na ľudí skvele a v dave sa dokonca vytvoril mosh pit. Kapela aj fans sa skvelo bavili, spevák mal ľudí pod stage-om na povel a po koncerte rozdával aj podpisy. Modestep nemohol dať lepšiu bodku za piatkovým programom hlavného staege-u.

kabaka

V sobotu všetkých sedmospáčov vyhnalo zo stanov alebo z vody skoré vystúpenie Medial Banana, ktorí by určite zaplnili stage až po koniec aj o 6tej ráno. Kapela za svojich 6 rokov pôsobenia prešla veľkú cestu, ktorá zabepečila veľmi kvalitný koncert. Ich tohtoročná návšteva Jamajky im veľmi prospela, a na domácej pôde predviedli všetky ich najnovšie piesne popri ktorých nezabudli ani na svoje prvotné evergreeny. Veľmi nás teší, že sme im práve my vydávali ich druhý album “Rockin It”, a že sa chalanom dostáva čoraz viac uznania nielen slovenského publika. Počas ich bangeru “Bomboclaat” ovládla stage aj najsexi slovenská dancehallová crew Badd Fyah, ktorá bola ako doma na každom stage-i. Kto vie spočítať kde všade sa baby objavili dostane čierneho princa.

Veľmi očakávaný blok večerného vystúpenia predviedla hlavná trojica Alaine, Tarrus Riley a Dean Fraser s kapelou Black Soil band. Nedočkavcom začala s menším opozdením spievať Alaine, ktorej koncert mňa síce dojal až k slzám, no na tvárach ostatných ľudí som videla blažené úsmevy. Srdcervúcemu polhodinovému koncertu nechýbal ani dancehall, ktorý ide Alain tak perfektne ako chodenie po stage-i. Tarrus Riley začal svoju šou na moje veľmi veľké potešenie Skateland Killer Riddimom na ktorej sme sa hneď dočkali saxofónovej verzie s tesným závesom tej Tarrusovej, pod názvom “Rebel”. Perfektnému vystúpeniu nechýbalo nič, ani povinný pull up, ktorý sa Zugree podarilo vykričať si pri piesni “Gimme Likkle One Drop”.

alaine

Prime time celého festivalu odohral bezchybnou a chytľavou šou taliansky spevák Alborosie po boku perfektnej kapely Shengen Clan. Ľudia sa snažili prebojovať čo najbližšie k pódiu už 45 minút pre začiatkom koncertu. Alborosie predstavil svoj najnovší album “Freedom & Fyah”, a tiež nechýbali ani všetky jeho najlepšie hity a návrat celej kavalérie s prídavkom pre nenasýtený massive.

Počas Alborosieho koncertu sa začal druhý Uprising Sound Clash, ktorý ohodnotil moderátor Fubatan ako jeden z najlepších súbojov aké kedy videl. To dokazoval jednak obrovský bordel v publiku a v backstage-i, ktorý sa potom presunul aj na pódium. O rozruch sa postaral ruský spevák Steppa Style, ktorý fandil jednoznačne svojmu tímu a patrične to ukázal najavo. Lietali pivové poháre, skoro aj facky a tiež aj dubplaty a skvelé piesne v podaní rakúskeho a víťazného poľského tímu: Splendid a Sensithiefs!

alborosie

Únava sobotňajšej noci a dlhá koncertná šnúra interpretov uzatvárajúcich hlavný stage sa pripísala aj na nie celkom dobrom koncerte Konshensa. Prisľúbenú dancehallovú šou nezachránili ani reggae či elektronické pesničky, ani nekvalitné mp3ky, ktoré sa pušťali popri živej kapele. Aj tak vzdávam veľký big up tomuto talentovanému spevákovi, ktorému to o milión percent ide lepšie s dj-om, a dúfam, že si to ku nám príde nabudúce vynahradiť. 🙂

Pravý dancehall priniesol až neskôr Dancehall stage, kde si zahral Warrior Sound a po ňom víťazi minuloročného Uprising Clashu Irie Sound. Celkovo hodnotíme Uprising festival ako rýchlo sa rozpínajúca udalosť, ktorá láka čoraz viac reggae fanúšikov z celej Európy. Krásne spomienky sa nám budú v mysliach premietať až do ďalšej edície, na ktorú sa už nevie dočkať. BIG UP UPRISING MASSIVE!

Photos by Floe Photography (viac fotiek nájdeš na našom fanpage-i)

Share Button
zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.