V Anglicku sa našli doteraz neznáme nahrávky Boba Marleyho

Dosiaľ neznáme nahrávky jamajského reggae speváka a skladateľa Boba Marleyho objavili v suteréne jedného spustnutého londýnskeho hotela. Ide o 13 kotúčov už zmasterovaného analógového záznamu koncertov v Londýne a Paríži, ktoré Marley odohral v rokoch 1975-78.

Hoci ide o audiozáznam vo vysokej kvalite, zreštaurovať sa plne podarilo iba desať kotúčov, zvyšné dva boli prázdne a jeden bol príliš poškodený. Práca na záznamoch trvala rok a vyžiadala si náklady vo výške 25.000 libier, informovala v pondelok stanica BBC. Pod stav kotúčov sa nepriaznivo podpísalo ich dlhodobé skladovanie vo vlhkom prostredí.

„Tie kotúče boli v hroznom stave. Veľmi som neveril, že sa nám to podarí,“ uviedol pre BBC Martin Nichols z White House Studios, ktorý sa postaral o záchranu pások. Zrekonštruovať ich nechal istý Joe Gatt, podnikateľ a fanúšik Boba Marleyho, po tom, ako ich počas vypratávania hotela objavil jeho kamarát. Záznamy koncertov vznikli v 24-stopovom prenosnom štúdiu, ktorého bolo v 70. rokoch jediným svojho druhu vo Veľkej Británii. Marleymu ho požičala kapela The Rolling Stones. Záznamy pochádzajú z koncertov v londýnskych halách Lyceum (1975), Hammersmith Odeon (1976) a Rainbow (1977), ako aj z parížskeho Pavillonu (1978). Fanúšikovia reggae legendy sa teda môžu čoskoro tešiť na tieto raritné záznamy, ktoré sa po rokoch snaď dostanú k poslucháčom.

(zdroj SITA, TASR)

Share Button

Related Post

Reggae Callin'
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.