Protoje v pražskej Lucerne

Jamajský hitmaker Protoje dorazí do pražské Lucerny už 12.4.!

Máte-li představu, že reggae se rovná Bob Marley a sedmdesátá léta, tak je nejvyšší čas oprášit znalosti a vyrazit příští týden do pražského Lucerna Music Baru. Právě tam totiž 12. dubna odstartuje evropské turné jedné z největších hvězd současné jamajské reggae scény!

Jamajka si příští rok připomene 50 let od pojmenování žánru, a i když jsou mainstreamové proudy různorodé, rozhodně to nevypadá na vyvanutí. Právě naopak. Na ostrově se v posledních deseti letech objevilo hodně mladých a talentovaných jmen, které jdou do hloubky v textech i muzice a po zásluze pronikají so světa a ovlivňují globální trendů. Jedním z největších mladých jmenv reggae music, jejichž kvalitu prověřilo několik alb, je právě Protoje.

Vlastním jménem Oje Ken Ollivierre je synem jamajské zpěvačky Lorny Bennett a calypso krále z ostrova St. Vincent. Sám je v hudbě aktivním od roku 2005, kdy vydal mixtape Lyrical Overdose vol. 1 a ukázal svou tvorbou, jak přirozeně má k sobě blízko reggae a hip hop. Brzy poté začal intenzivně spolupracovat se svým bratrancem, kterým je světoznámý producent přezdívaný Don Corleon. Spolu vydali pár úspěšných singlů, které mu otevřeli dveře do rádií a hlavně k fanouškům žánru, kteří ocenili jeho inovativní přístup.

Jeden z prvních hitů, které tehdy vystřelily z ostrova je jeho duet Rasta Love společně s Ky-Mani Marleym (kterého se mimochodem dočkáme koncem srpna v ČR na festivalu Rock for Churchill). Velké debutové album The Seven Year Itch vyšlo v roce 2011 a o dva roky později jej následovala deska The 8 Year Affair, kde najdete mj. hity Who Dem A Program, This is Not a Marijuana Song a hlavně pecku Kingston Be Wise, která se dostala i do hry GTA 5. Britská stanice BBC Radio 1Xtra jej brzy poté zařadila do přehledu „Hot for 2015“ a vůbec nespletla. Na jaře 2015 vyšlo album Ancient Future, které produkoval Winta James a patří mezi nejlepší reggae desky toho roku. Právě na ní najdete i megahit Who Knows v duetu s Chronixxem, který se stal doslova hymnou. Singl se dočkal vedle denních rotací v britských rádiích loni i remixu od Shy FX, který pronikl i do českého éteru a tanečních klubů.

Není proto vůbec divu, že Protoje byl v roce 2016 nominován na ceny MOBO jako „Best Reggae Act“, a že jsme neodolali možnost jej pozvat do Prahy i s jeho kapelou The Indiggnation, s kterou přijede do Lucerna Music Baru 12. dubna 2017. Exkluzivním předskokanem mu navíc bude australská zpěvačka Nattali Rize, která se svou kapelou představí své zbrusu nové album Rebel Frequency.

Lístky jsou v prodeji za 550Kč + poplatky prodejce. Na poplatcích můžete ušetřit nákupem na pokladně klubu a je tu i možnost online koupě přes www.musicbar.cz

 Share Button

Related Post

Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.