20 zaujímavostí a faktov o kapele The Wailers, ktoré ste možno ani netušili #UprisingCountdown

Ostáva 20 dní do Uprising Festivalu! Keďže je to náš obľúbený festival, budeme spolu s celým reggae národom odpočítavať posledné chvíle do jeho začiatku formou každodenného príspevku. Na 10-tom ročníku sa ako jeden z hlavných vystupujúcich predstaví aj legendárna kapela Boba Marleyho, The Wailers, ktorí nám poslali množstvo zaujímavých vecí a faktov o svojej histórii.

1. Jediný pôvodný zakladateľský člen, basák Aston “Familyman” Barrett spolu so svojím bratom bubeníkom Carlton-on Barrett-om, boli považovaný za najlepšie riddim duo na Jamajke. Práve preto sa s nimi Bob Marley chcel stretnúť a založiť s nimi kapelu. Bolo to tak v štúdiu Lee Scratch Perry-ho.

2. Bratské duo Barrett-ovcov sa zaslúžilo o vytvorenie štýlu rub-a-dub.

3. Familyman bol učiteľom a mentorom mnohým hudobníkom a spevákom v Kingstone, napríklad Julian Marley, David Hinds zo Steel Pulse, Brinsley Forde z Aswad, Owen Reid z Wailers či Robbie Shakespear, jeden z násobne-oceňovaného dua Sly & Robbie.

4. Familyman bol tak talentovaný a inovatívny, že okrem basy hral aj na gitaru, klávesy, bol autorom mnohých textov piesní a postaral sa aj o ich produkciu. Jeho prácou boli aj piesne od medzinárodnej hviezdy Joe Cocker, John Denver, Burning Spear, Alpha Blondy, Justin Hinds a mnohých ďalších.

5. Hlavný gitarista Junior Marvin dostal ponuku hrať v kapele Boba Marleyho a Stevieho Wondera v ten istý deň.

6. Svoj prvý album Natty Dread nahrávali Bob Marley, Familyman a Carly Barrett v Londýne v roku 1973, ktorý oficiálne vyšiel rok na to.

7. LP Natty Dread obsahuje pieseň “No Woman No Cry“, ktorá sa stala ich prvým hitom v Británii a tiež aj prvým jamajským hitom, ktorý sa dostal von zo svojej krajiny ako uznávaná pieseň.

8. Familyman dostal v roku 2012 ocenenie za celoživotnú prácu od Bass Player Magazine.

9. V roku 1973 kapelu opustili Bunny Wailer, Peter Tosh a tiež aj klávesák a organista Earl Lindo.

10. Bubeník Carly Barrett bol bez príčiny zastrelený v roku 1987 priamo pred jeho domom.

11. Súčasný bubeník Aston Barrett Jr. pozorne študuje videá a bubenícky štýl svojho nebohého strýka, aby sa čo najviac priblížil k jeho schopnostiam, tvrdí jeho otec Familyman.

12. Familyman vlastnil viacero nahrávacích labelov v Kingstone, a to: Rhythm Force, Danger Zone, Star Apple, Fams and Cobra a Atra Records.

13. Joshua David Barrett, americký muzikant je hlavným spevákom kapely už takmer 3 roky. Je veľmi veľkou náhodou, že zdieľa rovnaké priezvisko ako jediný originálny člen kapely Aston Barrett, aj keď nie sú rodina.

14. Ešte pred preslávením sa kapela The Wailers pôvodne nazývala The Teenagers.

15. Live sound engineer Dennis Thompson chodí s kapelou na všetky koncerty od roku 1970.

16. Jamajčan Junior Marvin je obľúbený gitarista aj vokalista, ktorý sa k skupine pridal v roku 1977. Prvýkrát ho bolo počuť na albume Exodus.

17. Americký gitarista Donald Kinsey absolvoval turné k albumu Rastaman Vibration, a tiež sa objavil na mnohých turné Petera Tosha, s ktorým piesne skladal aj nahrával.

18. Shema Mc Gregor je skvelá, talentovaná a energická vokalistka kapely, ktorá má priam kráľovské reggae korene. Je dcérou speváčky Judy Mowatt (pôvodná členka I-Three, vokalistickej trojice Boba Marleyho) a legendárneho speváka Freddie McGregora.

19. Wailers a Bob Marley nahrali spoločne 10 albumov, z toho 7 štúdiových a 3 live albumy

20. Bob Marley a The Wailers boli považovaní za prvé superstars a hviezdy pochádzajúce z tretieho sveta.

Share Button
(Visited 575 times, 1 visits today)
zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

1 month ago

Reggae Callin'

Buju Banton odohral pred pár dňami prvý koncert po 10 rokoch. Jamajka ho privítala vo veľkom! Toto je plný National Stadium v Kingstone 🔥

Trúfne si niekto odhadnúť koľko ľudí? Bol tam aj niekto zo Slovenska?
...

View on Facebook