Do line-upu Uprising festivalu dnes pribudli štyri roots reggae/dub legendy

Uprising festival dnes určite potešil množstvo z nás, ktorí máme radi starú klasiku. Legendárni umelci Lee “Scratch” Perry & Mad Professor, Mighty Diamonds a Brother Culture pribudli na súpisku roots reggae a dub interpretov tohto čoraz viac obľúbeného festivalu. Bez nich by sme hudbu ako takú v dnešnej podobe asi nepoznali, či už hovoríme o starom otcovi dubu Lee Perrym a jeho dlhoročnom parťákovi Mad Professorovi, najdlhšie pôsobiacom jamajskom vokálnom triu Mighty Diamonds či britskom rasta veteránovi Brother Culture. Každý z nich si v sebe nesie kusisko histórie, o ktorú sa so slovenským publikom v lete podelia.

Lee “Scratch” Perry, považujúc sa za princa, ktorého kráľom je reggae hudba, sa zaslúžil o vznik kapely The Wailers, o vznik hudobného štýlu dub, jeho napredovanie, a to nie je všetko. Vitálny osemdesiatnik, výstredný a večne pobláznený pán, je renomovaným producentom a interpretom, vďaka ktorému sa reggae a dub vyvíjali a rozširovali do povedomia celého sveta. Ako o sebe sám tvrdí, pochádza z inej planéty, a je kúzelníkom, v čom si s ním dovolíme súhlasiť. Svoje nahrávky získaval vskutku inovátorskými a doposiaľ nevídanými a originálnymi spôsobmi (zakopával mikrofóny do zeme, samploval zvuky zvierat, detský plač, vydychoval marihuanový dym priamo na svoje počiny) z čoho za roky tvorby poskladal kvantum singlov a albumov, ktoré ovplyvnilo množstvo dnešných interpretov.

Aj napriek svojmu roots zameraniu sa nebojí dať dokopy s modernými umelcami a stiahnuť svoju tvorbu k štýlom ako sú dubstep, hip hop alebo grime. Na konte má veľké spolupráce s hviezdami cez Paul McCartney-ho, Clash, Beastie Boys či klasikov ako Junior Marvin, Bob Marley, The Congos, Skatalites a mnoho, mnoho ďalších. Na Uprisingu s ním vystúpi jeho dlhoročný kolega, britský producent Mad Professor, ktorý sa zasluhoval na vzniku druhej vlny dubu a jeho digitalizácii. Ich autentické a energické vystúpenie je určite jedno z must see z tohtoročného programu.

Legendárni ambasádori reggae hudby, jamajské harmonické trio Mighty Diamonds, už takmer 50 rokov hlása osvetu a vnáša nádej všetkým poslucháčom sveta. Tento rok sa prvý krát dostanú na Slovensko, kde predstavia svoje nesmrteľné hity “Pass the Kutchie”, “Right Time”, “Master Plan”, “I need a roof” alebo “Africa”. Pravým rastafariánom patrí veľká zásluha na tvorbe histórie reggae hudby a kultúry. Na svojich vyše 30-tich albumoch za dlhé roky pôsobenia spolupracovali s kapacitami ako Lee Scratch Perry, Bunny Lee, Mutabaruka, Yellowman, Gregory Isaacs alebo U-Roy. Dodnes pokračujú vo vydávaní nových piesní, v ktorých ich inšpiroval život sám. Keďže vyrastali v chudobnej štvrti Kingstonu, veľmi dobre vedia aký môže byť osud krutý, preto sa svojmu publiku vedia veľmi dobre priblížiť.

Britský reggae veterán Brother Culture pôsobí ako Mc už mnoho rokov. Ostrieľaný rastafarián začal svoju kariéru už v 80-tych rokoch, kedy ako člen bratstva Twelve Tribes of Israel vystupoval v USA, Kanade a Karibiku. V 90-tych rokoch jeho schopnosti ocenili aj doma, začal vystupovať v preslávenom londýnskom Dub Clube a spolupracovať s poprednými producentmi. Popri jeho známych skladbách vyniká najviac hit “Supanova”, ktorý vydal na svojom zatiaľ jedinom albume Isis v 2008-om. Nerobí mu však problém zájsť aj do štýlov tvrdších, ako sú jungle a drum and bass, ako napríklad v kolaborácii “Thunder” s Prodigy.


Share Button

Related Post

zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.