Lee “Scratch” Perry rozpráva o vzťahu s Bobom Marleym a svojej hudobnej histórii

Podivný, bláznivý, výstredný Lee “Scratch” Perry, ktorý je zároveň legendárnym a inovátorským producentom dubu a reggae má vyše 80 rokov, a stále sa cíti sviežo a zdravo. Lozí po stromoch, skáče počas celej svojej šou po pódiu a holduje manierom, aké málokoho napadnú. Originálny The Upsetter, starý otec dubovej hudby príde po druhýkrát na Uprising predviesť svoje unikátne schopnosti. Tie už mnohí z nás poznajú. Avšak v jeho histórii sa skrýva oveľa viac. Tento pán sa totiž postaral aj o vznik kariéry Boba Marley-ho a jeho kapely The Wailers, ktorých u seba v štúdiu zoznámil. Ako to v skutočnosti bolo, a prečo začal Lee Perry produkovať hudbu sa dozviete práve teraz. Použili sme pasáže z jeho knihy People Funy Boy – The Genius of Lee ‘Scratch’ Perry a výťažok z rozhovoru, ktorý poskytol pre magazín The Guardian.

Lee Perryho produkcia zmenila svet a spojila jej obyvateľov, čo ho k nej vlastne priviedlo? “Láska. A pravda, jedine pravda dokáže zachrániť ľudstvo. Hovorte pravdu a nahrajte ju v štúdiu. Boh tiež miluje pravdu. Moja hudba spája a lieči choré duše a vraví im, ako majú žiť, ako napríklad nejesť veľa mäsa, pretože to vašej duši škodí. Mäso som jedával, no moji rodičia boli dosť múdri na to, aby mi to vyhovorili. Som tu, aby som pomohol svojim fanúšikom, zachránil ich v mene lásky.”

Lee Perry predtým pracoval ako traktorista v Negrile, kde presúval veľké kamene. Práve pritom si k nim našiel veľký vzťah, a pritom ako na seba narážali začal počuť zvuky: “Ako tie kamene na seba narážali, počul som hrmenie, videl blesky a slová, ktoré prichádzali z neviem odkiaľ. Tieto slová ma posielali do Kingstonu, čo znamená ‘king’s stone’, Kráľov syn, miesto odkiaľ pochádza všetka hudba.” Svoje hudobné začiatky strávil s Joe Gibbsom, ktoré však nedopadlo priateľstvom, pretože mu nedal šancu spievať. Neskôr sa zamestnal v Studio One, kedy prvýkrát v 25-tich rokoch s Coxsone Dodd-om vyskúšal marihuanu.

“Cítil som sa, ako keby som už nebol na tejto planéte. Pozdvihlo ma to do takých výšin, až som si myslel, že som sa zbláznil. Bol som mimo asi hodinu a pol, kým som sa nevrátil na túto planétu. Neviem, kde som bol, ale pohlo ma to k ďalším činom.” Jednou z jeho prvých piesní bola “Chicken Scratch”, s ktorou pochodil množstvo konkurzov. Stala sa veľkým hitom vo svete dancehallu, no Lee Perry ani po ďalších piesniach nebol stále v Studio One spokojný, až nakoniec spoluprácu ukončil. “Ja som to robil inak ako oni. Počul som hlasy, ktoré mi vraveli čo mám robiť a čo hovoriť. Počúval som ich, zmenil som všetko, čo mi povedali, napísal som a naspieval všetko čo chceli. A fungovalo to vynikajúco.”

V 1968-om si založil vlastný label The Upsetter Records. Tam sa o dva roky začali diať veľké veci. Bob Marley sa zjavil pred dverami môjho The Black Arc štúdia. Vyskúšal toho veľa, pracoval s Coxsone Dodd-om, Beverley’s Records a Lesie Kong-a. Mnoho producentov Jamajky mu šancu nedali. Nechceli po ňom reggae, pracoval s producentom, ktorý z neho chcel mať druhého Otis Redding-a. Nebolo to zlé, ale držalo to Boba vzadu. Nebol som veľmi nadšený pracovať s ďalším spevákom, ale on sa dozvedel, že ma ľudia v Británii a v Amerike majú radi a možno to chcel mať tiež. Chcel byť milovaným a rešpektovaným ako ja, takže sme začali spolupracovať. “

Bob Marley v Black Arc Studio (1978)

“Bol ešte malým človekom, aj vzrastom. No vedel toho veľa z histórie a vedel veľmi rýchlo všetko pochopiť. Niečo som mu povedal a on si to zobral k srdcu. Spravili sme pieseň ‘Duppy the Conqueror’ o dobývaní démonov. Povedal som mu ‘Keď neporazíš démonov ty, porazia oni teba’. Rozprávali sme sa o Bohu (Jah Rastafari), kedy som Bobovi povedal Jah žije, a on to hneď začal spievať. Tak sme nahrali pieseň ‘Jah Live’. Spieval s mojimi Upsetters muzikantmi, bratmi Astonom a Carltonom Barrettovými, z ktorých časom vznikla kapela The Wailers. Tak to bolo. Potom, keď bol chorý, ľudia mu vraveli aby mňa, spirituálnu osobu, prišiel navštíviť, ja by som mu povedal ako má poraziť rakovinu. Vážne som si myslel, že ten boj vyhrá, ale neprišiel a nič sa nezmenilo… Taký je život.”

“Jeho smrť bola pre mňa veľkým šokom. Mal som špeciálne auto, ktorému sa dali zohnať súčiastky iba v Amerike, kam mal Bob tesne pred smrťou namierené. Dohodli sme sa, že mi ju donesie a stretneme sa ešte predtým, než pôjde. Keď som ho šiel navštíviť už bol preč. Neviem prečo odišiel takto, ale už som ho nikdy nevidel. Dnes si tu a zajtra tu nie si. Nebol to dobrý pocit, ale o Bobovi, nemôžem povedať nič, len to dobré.”

V roku 1980, pomohol ďalšiemu hudobnému velikánovi. Paul McCartney sa toho času v Japonsku ocitol za mrežami, kedy ho chytili s marihuanou. “Snažili sa ho obviniť, ale napísal som list japonskej vláde, kde som ho obraňoval. Nakoniec ho pustili.” Lee Perry je určite jedným z ľudí, ktorí konajú priamo od srdca a to čo ich napadne (alebo im povie ich vnútorný hlas). Rok predtým, než vyslobodil Paula z väzby si prvýkrát podpálil svoje vlastné štúdio. “Bolo tam veľa zlej energie, pretože mojim cieľom bolo pomáhať chudobným a mnohí z nich boli vo veľkej biede. Takže som si bral ich biedu a dával im energiu, ale aj tak zostali chudobnými. Jediné čo som chcel, bolo zbaviť ich ich démonov. Takže to podpálenie štúdia bolo upálenie všetkých démonov a nešťastia, ktoré sužovalo ľudí žijúcich na Jamajke. Existuje židovská povera, že ak nevypáliš všetkých démonov, umrieš namiesto nich. Preto som to urobil.”

Neskôr sa presťahoval do Švajčiarska, kde si založil nové štúdio, a všetko fičalo perfektne. Až kým ho pred troma rokmi nevypálil znova. Vraj zabudol zhasnúť sviečku. Alebo to možno bolo ďalšie vyháňanie démonov… Nakoniec pridávame jeho najobľúbenešie piesne z jeho produkcie: “Mám viacero špeciálnych nahrávok, “To Be A Lover”, “Jah Live”, “Duppy Conqueror”, “Inspector Gadget”, “Sun Is Shining”. Som dobrý človek, keď sa na mňa prídete pozrieť, uvidíte čo sa stane.”

Share Button

Related Post

zugree
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.