Prečítajte si rozhovor so slovenským dreadmakerom Michalom (Dredy BA)

Dredy dnes môžeme vidieť na hlavách oveľa častejšie ako kedysi. Aj na Slovensku sa skupina dredatých ľudí rozrastá, a taktiež tu máme veľa šikovných ľudí, ktorí vedia dredy robiť, upravovať a starať sa o ne. V tomto rozhovore vám priblížim život a prácu dreadmakera Michala z Bratislavy, ktorého väčšina z vás určite pozná z Facebooku alebo Instagramu, kde si jeho prácu môžete pozrieť pod názvom Dredy BA.

 

Ahoj Michal. Ako si sa dostal k dredom, reggae hudbe a celkovo tomuto štýlu?

Aho. Začalo to tým, že som objavil reggae hudbu a veľmi sa mi páčila. Neskôr aj dredatí rastamani a celkovo Jamajka. Začal som o tom čítať a viac sa zaujímať, a zistil som, že aj ja chcem dredy.

 

A kedy si si povedal, že dredy by si chcel mať aj ty a ideš do toho?

Napadlo mi to keď som mal asi 15 rokov. Dlho mi trvalo kým som sa odhodlal nechať narásť vlasy, pretože mi strašne vadili a zavadzali ako rástli. Vyriešil som to šiltoukou, vlasy som schoval pod ňu, už mi nezavadzali a mohli rásť. V 20 som mal už dostatočne dlhé vlasy a kamaráti mi spravili dredy. Najprv mi kamoš na lavičke spravil prvý dred, ktorý mi trčal v strede hlavy, ale veľmi som sa tešil, že ho mám. Potom mi celú hlavu dokončil kamarát Martin, ktorého som spoznal v Nitre.

 

Čo na to povedali tvoji rodičia? Pretože väčšinou sú to práve oni, ktorým to najviac vadí.

Mamin pohľad bol zo začiatku trochu skeptický, ale iba kvôli názoru druhých ľudí, ale v podstate sa jej dredy páčili už v tej dobe, iba nechcela aby som bol za „vyvrheľa“. Ja som chcel mať vždy pekné dredy a moja mamina mi dokonca kúpila prvý háčik, aby som sa o ne staral a nemal ich strapaté. Najväčší prúser však bol, že ten háčik bol príliš veľký, až som si zopár dredov utrhol ako som ich opravoval. Tak som si kúpil háčik 0,6 cm a takúto veľkosť používam doteraz. Trvalo mi asi pol roka kým som si naspäť dorobil tie utrhnuté dredy, ale postupne som sa naučil o ne starať.

 

Ako si sa dostal k robeniu dredov na hlavách iných ľudí?

Keď kamaráti videli, že mám dredy a dokážem si ich sám upraviť, začali sa ma pýtať, či by som aj im nejaké neurobil. Svoje prvé dredy som urobil pri pive, keď ma kamarát poprosil urobiť dredy na celú hlavu. Trvalo nám to asi mesiac, pretože sme ich robili postupne. Mal dlhé a husté vlasy, takže nakoniec vyšli z toho parádne dredy. Neskôr sa začali ozývať aj ďalší kamaráti, a nakoniec aj úplne neznámi ľudia. Zo začiatku som si nepýtal za dredy nič, bolo to skôr dobrovoľné, keď sa mi niekto chcel odvďačiť za moju prácu, tak ma pozval na pivo, kúpil fľašu alebo dal nejaké peniaze. Neskôr sa z môjho koníčka stala brigáda popri škole a napokon práca po skončení štúdia. Momentálne nerobím nič iné, venujem sa tomuto remeslu naplno.

 

 

Takže keď si skončil školu venoval si sa iba robeniu dredov?

Keď som dokončil prvý stupeň VŠ v Nitre, začal som robiť v personálnej agentúre a neskôr obchodníka. Tak som chodil v košielke, s kufríkom a dredmi na hlave. Veľmi mi to v tejto práci ale nešlo a myslel som si, že keď sa ostrihám začne sa mi dariť viac. Ostrihal som sa, ale vôbec nič sa nezmenilo. Ľudia vôbec neriešili či mám dredy na hlave alebo nie, ale bral som to ako taký sociálny experiment, čo je len dobre že dredy nehrali až takú rolu. Takpoviedac „chyba“ bola vo mne, pretože  som ľudí nevedel presvedčiť aby si kúpili niečo, o čo nemali záujem. Nakoniec som dal výpoveď a dokončil si druhý stupeň v Bratislave na UK. Od vtedy sa venujem už len dredom.

 

Aké to bolo mať po pár rokoch na hlave opäť krátke vlasy?

Z krátkych vlasov som sa tešil. Vravel som si, že aká to je voľnosť si prehrabnúť vo vlasoch, že si môžem umyť hlavu hocikedy. Travlo mi to asi týžden alebo dva a už som sa necítil vo svojej koži. Vlasy som nechal narásť asi 2-3 mesiace a spravil som si dredy z úplne krátkych vlasov, cca 5 cm a rastú mi doteraz a už sú to opäť 4 roky.

 

Kde dredy robíš? Baví ťa to ešte?

Dredy som doteraz robil doma, v Ružinove. Momentálne pracujem na štúdiu na dredy, čo bude další krok v mojej ceste. Myslím, že keď vyjde tento článok mohol by som tam už fungovať 🙂 . Je to pár minút chôdze od domu kde bývam, čiže sa ľudia nemusia báť, že sa sťahujem niekam ďaleko.  Robiť dredy ma stále baví, spoznávam veľa ľudí nielen zo Slovenska, ale chodia ku mne aj ľudia zo zahraničia, napríklad z Francúzska, Írska, Srbska, Česka, Rakúska a dokonca aj s Islandu. Najdôležitiejšie je, že robím to, čo ma baví a môžem plniť sny druhým ľuďom.

 

Počas tých siedmych rokov, čo sa venuješ robeniu dredov si určite spomenieš na najmladšieho a naopak najstaršieho zákazníka.

Samozrejme. Najmladší bol 7 ročný chalan, ktorému som robil dredy na vrchnú časť hlavy. Prišiel aj s ocinom, ten by si tiež dal najradšej dredy, len už bohužiaľ nemal veľa vlasov na hlave. Povedal, že chodia spolu s malým na Uprising festival, už od synovych piatich rokov, čo je podľa mňa úplna pecka. No a najstaršia bola jedna pani, ktorá má už šedivé vlasy, takže tie dredy vyzerali skvelo, aj som jej ich trochu predĺžoval. Venuje sa štrikovaniu a háčkovaniu, dostal som už od nej aj darček – uháčkovala mi čiapku na dredy.

 

Tiež môžeme na tvojej Facebookovej stránke, alebo na Instagrame vidieť, že robíš dredy aj známym umelcom. Môžeš teda spomenúť, kto si nechal svoje dredy robiť u teba? 

Zo slovenskej hudobnej scény to je Rida Radar, Zajo, Otis, Fobia Kid, Konex a Bj Piggo. Potom som robil dredy Selassimu aj Edynovi, ktorých určite poznáte z Youtube. Všetci sú skvelí a vždy si dobre pokecáme. Najdlhšie poznám Rida Radara, on bol prvý zo známych ľudí, ktorému som robil dredy. Je to veľký pán, vždy sa nasmejeme  a jeho hudbu mám tiež veľmi rád.

 

 

Michal, ďakujem za tvoj čas aj rozhovor. Nech sa ti darí.

Aj ja ďakujem.

 

Tu nájdete Michalovu prácu, a v prípade záujmu ho môžete kontaktovať:

http://dredyba.sk

www.facebook.com/dredyba

www.instagram.com/dredy.ba

 

Share Button
Nikka
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.