Uprising festival odštartoval novú dekádu

Už 11. ročník tohto stále viac obľubovaného festivalu sa uskutočnil ako každý rok v Bratislave na Zlatých Pieskoch. Brány Uprisingu sa otvorili 24. augusta, za sprievodu pekného slnečného počasia.

Po vstupe do areálu si návštevníci prezerali stage, atrakcie, okolie, niektorí zavítali k stánkom s občerstvením. Iní sa zas vybrali na pláž, kde sa mohli príjemne ochladiť kúpaním sa vo vode.

Ako prví vystúpili na 11. ročníku Uprising festivalu Vec a Škrupo s kapelou, ktorí rozprúdili výbornú atmosféru pod hlavným stageom. Postupne sa rozsvietili svetlá aj na ostatných stageoch. Tento rok to boli Dancehall, Dub Club a Budiš Arena stage.

Skvelá nálada a reggae hudba ovládli areál Zlatých Pieskov, a návštevníci si nenechali újsť umelcov, na ktorých sa najviac tešili. Hlavný stage ovládli ešte v piatok najmä Romain Virgo, Gentleman a úplne nakoniec tejto noci skvelí Onyx a Dope D.O.D svojou hip-hopovou energickou show.

Prázdne neostávali ani priestory pod ostatnými stageami, ktoré najviac zapĺňali fanúšikovia Pokymana a Lukieho FWD, Freestyle Reggae Session, kde ukázali svoje freestyle zručnosti Junior Smile a Ryhha za Slovensko, a Cocoman, Colectiv a Messenjah za našich českých susedov pod Dub Club stageom. Movits! a legendárny Lee Scratch Perry pod Budiš Arena Stage, či vystúpenie Stylo G a aj slovenských DJs Malalata v Dancehall stane.

Aj keď sa v sobotu na oblohe ukázali nejaké mraky a občas z nich zapršalo, pravú Uprising atmosféru to vôbec neovplyvnilo. Sobotňajšia otváračka hlavného stagu patrila slovenskej kapele Smola a Hrušky, ktorá si ku koncu vystúpenia pripravila prekvapenie. Song Zelený čaj si zaspievali v plnej zostave spolu s Colectivom a Boy Wonderom. Ďalej to bol Andrew Tosh, syn legendárneho Petra Tosha, ktorého príchod na pódium na jednokolke nemal obdoby. Keď na stage pribehli dvojičky z Mellow Mood, bol problém rozlíšiť ktorý je ktorý. Rovnako zladení nielen oblečením, výzorom, ale dokonca aj totožnými tanečnými pohybmi ukázali, že aj počas show sú dokonale zohratá dvojica. Po zotmení už návštevníci netrpezlivo čakali na obrovské vystúpenie Inner Circle, ktorý oslavovali 50. výročie na scéne, a známe hity ako Bad Boys, či Sweat ( A la la la la long) sa niesli celými Zlatými pieskami. Julian Marley spôsobil hotový ošiaľ, pretože keď stojí a spieva syn najväčšej reggae legendy Boba Marleyho pár metrov od vás je to neopísateľný a nezabudnuteľný pocit. Bodkou na záver, ktorá uzatvárala vystúpenia na hlavnom stage bol High Contrast Live, ktorého aj počas intenzívneho dažďa podporovalo pod pódiom nemálo priaznivcov dnb music.

Tak ako aj v piatok, ani v sobotu to nebolo na ostatných stageoch iné. Zaplnené kotly pod pódiami si v tento deň získali najmä Erik Šulc a Tribal Colours, Brother Culture pri Dub Club stage, Dancehall zas ovládli Pull Up Unity a Čis T, ktorý aj napriek technickým problémom,  využil čas na svoj freestyle a dokázal, že právom patrí na slovenskú rapovú scénu už dlhé roky. A pri Budiš Arena Stage si návštevníci vychutnávali koncerty Lady Leshurr, či Slum Village.

Novinkou tento rok boli dva ďalšie stage – Interez scéna a Negrita Suprising Stage.

Interez scéna ponúkla ľudom pobavenie sa na vysúpeniach stand-up komikov (Silné reči), vypočutie si príbehov z rôznych cestovateľských ciest, ale tiež aj rôzne diskusie na ekologické, či spoločenské témy.

V zóne Negrita Suprising Stage sa počas víkendu prestriedalo viacero slovenských DJov, selektorov a elektronických producentov. Nechýbal ani sprievodným program a rôzne workshopy,  ako bahenné zápasy, bubnovačky, cvičenia a meditácie. Najočakávanejším bol však koncert slovenskej reggae kapely Medial Banana, ktorých prišlo podporiť obrovské publikum fanúšikov. Kedže tento rok boli tzv. prekvapením nakoniec, svoj koncert odohrali na menšom pódiu, kde spolu so svojou fans základňou ukázali, že patria na oveľa väčšie pódiá.

Musím uznať, že  11. ročník sa organizátorom opäť vydaril na výbornú a multižánrovosť, ktorú si Uprising festival za tie roky získal, nieje pre neho mínusom, práve naopak, prínosom. Vystúpenia si budem ešte dlho uchovávať v pamäti a srdci, no už teraz som zvedavá, čo prinesie ďalší ročník.

 

Share Button

Related Post

Nikka
Author:

Leave a Reply

Reggae Callin’ Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.